21.09.2023 r. uczniowie klas ósmych udali się na wycieczkę do Lublina na „63 Pokazy z fizyki” organizowane przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Ideą pokazów jest popularyzacja nauk przyrodniczych i pomoc w ich nauczaniu, poprzez prezentację tematycznie dobranych interesujących eksperymentów.


Pracownicy naukowi Instytutu Fizyki UMCS z Lublina, którzy wykonywali doświadczenia, wyjaśniali zagadnienia związane z różnymi prawami fizyki w prosty, przystępny dla młodzieży sposób, a jednocześnie niejednokrotnie nie zabrakło przy tym sporej dawki humoru. Taka forma przekazywania wiedzy bardzo przypadła uczestnikom do gustu, czego wyrazem były wielokrotne gromkie brawa. Komizm słowny oraz sytuacyjny, z jakim prowadzący praktycznie demonstrowali prawa i zjawiska fizyki sprawił, że uczniowie wracali z pokazów zadowoleni.
Przed pokazami młodzież miała okazję obejrzeć film Comedy Queen w Cinema City Plaza. Film daje okazję do dyskusji na temat ciężkich życiowych sytuacji i sposobów radzenia sobie z nimi, a także podkreśla potrzebę przepracowania straty oraz wagę dialogu w rodzinie i w grupie rówieśniczej. Bardzo trudne tematy potraktowane zostały z uważnością, delikatnością i humorem.
Dla uczestników tego wydarzenia był to owocny czas, podczas którego w atrakcyjny sposób wzbogacili swoją wiedzę, która będzie przydatna w czasie dalszej nauki, a także pozwoli im lepiej zrozumieć otaczający świat.

Anna Szymbor