7 marca podczas Dnia Otwartego rodzice wraz z przyszłymi uczniami poznali różnorodną ofertę naszej szkoły.
Spotkanie na łączniku z dyrekcją szkoły rozpoczęło się od filmiku, na którym uczniowie klas I-III wypowiadali się, co najbardziej podoba im się w SP3. Najmłodsi docenili: bogate wyposażenie szkoły (basen, sklepik, czytelnię zapewniającą spokój, plac zabaw, automaty, łącznik, duży korytarz, salę gimnastyczną, świetlicę, kolorowe sale, bardzo ładnie pomalowaną szkołę), różnorodną ofertę edukacyjną (ciekawe zajęcia, szczególnie z matematyki, plastyki, informatyki, języka polskiego, kaligrafii, zajęcia sportowe, ciekawe wycieczki, prace domowe), a przede wszystkim ludzi wokół siebie (miłe panie, fajne koleżanki i koledzy, pyszne obiadki serwowane przez panie kucharki i ich pani…która wszystko wie).
Rodzice i przyszli uczniowie zostali powitani przez pana dyrektora – Mariana Bobera, natomiast p. Anna Janikowska zaprosiła do części artystycznej w wykonaniu chóru i naszej zeróweczki. Piosenki „Witajcie w naszej bajce”, „Mamma mia” zaśpiewane przez chór oraz taniec zerówki z pomponami zakończył wystrzał z konfetti.
Pani dyrektor – Małgorzata Burzyńska w formie prezentacji multimedialnej przekonała rodziców dlaczego warto wybrać SP3. Pan Dariusz Klej opowiedział, jak wygląda dzień szkolny ucznia w klasie sportowej - pływackiej, natomiast dzięki prezentacji pani Katarzyna Stasiak uczniowie klasy I D ukazali plusy chodzenia do klasy pływackiej. Ich wypowiedzi – „mogę się wyszaleć, skaczę na główkę, nurkuję bez problemów, mamy mnóstwo zabaw, lubię pływać, fajni nauczyciele, dużo w-fu, nauczyciele dają czas wolny, aby ćwiczyć nowe umiejętności” to tylko niektóre z zalet bycia uczniami klasy pływackiej. Zaczynali od podstaw z pomocą zaangażowanych nauczycieli, brali udział w warsztatach sportowych, nauczyli się rozgrzewać przed intensywnym wysiłkiem, wystartowali w pierwszych zawodach, dbają o swoje zdrowe nawyki żywieniowe, zostali laureatami konkursu sportowego i wygrali super nagrody dla siebie i swojej szkoły, dostali nowe stroje sportowe, rozegrali klasowy turniej warcabowy.
W Krainie Barw – stanowisku przygotowanym przez panie z kl. 0-III - dzieci wykonywały kreatywne rysunki – ćwiczyły łączenie kropek, tworzyły kolorowe biedronki, rybki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z kodowania z wykorzystaniem mat, kubeczków, tor przeszkód za pomocą kapsli, układanie konstrukcji z klocków korbo. Na pamiątkę dzieci otrzymały kolorowe baloniki. Wraz z rodzicami chodziły po salach 0-III, poznały też salę, w której prowadzone są przez pedagoga i psychologa zajęcia – Trening Umiejętności Społecznych. Na stanowisku „Magiczne piegi” mogły poczuć się jak w akademii pana Kleksa.
W Kraina Gracji i Rekreacji, na sali gimnastycznej dzieci ochoczo uczestniczyły w zabawach sportowych, pokonywały tor przeszkód, rzucały do celu, skakały przez skrzynię.
Na Świetlicy podczas sterowania robotów MakeBlock dzieci i rodzice miło spędzali czas, pokonując tor przeszkód robotami mBot i sprawdzając umiejętności manualne przy sterowaniu robotem ładującym klocki do pudełka.
W Krainie Muzyki dzieci grały na różnych instrumentach, a największy ich zachwyt wywołały bum bum rurki, które pozwalały stworzyć rytmiczny akompaniament do popularnych przebojów muzycznych.
Na Wyspie Przyrodnika dzieci oglądały „Było sobie życie”. Kościotrup Stefan przejął rolę fotobudki – każde dziecko w jego kapeluszu a’la Michael Jackson robiło sobie z nim pamiątkową fotkę. Przy pomocy uczniów klas 6 i 7 dzieci wykonały ekobiżuterię z kolorowych makaronów i wstążeczek – naszyjniki, bransoletki z wplecioną zieloną koniczyną z napisem SP3. Ponadto wybierały sadzonki, które trafiały do doniczki z ziemią. Posadzone, podpisane imieniem dziecka roślinki cieszą oczy w sali nr 42. Miały też swój udział w projekcie „Pomoc dla Ziemi – Twoje drzewo” – wybrana przez dziecko i podpisana jego imieniem kolorowa ręka została przyczepiona do konarów drzewa. Dużym powodzeniem cieszyły się nowoczesne mikroskopy – dzieci oglądały preparaty mikroskopowe. Ich uwagę przykuły też wystawy anatomiczne, skały, minerały. Dodatkowo wyeksponowane były prace uczniów – profil glebowy, budowa komórki w 3 D.
Wyspa Chemika i Fizyka przyciągnęła uwagę uczniów pokazami doświadczeń fizycznych i chemicznych przygotowanych przez uczniów klasy 7 i 8. Dzieci obejrzały doświadczenia „Zabawy w kolory”, „Gaszenie świeczki”, „Pompowanie balonika”. Miały możliwość poeksperymentowania, bawiąc się cieczą nienewtonowską, czy robiąc kolorowy wir na mleku. Brały udział w konkursie, kto najszybciej przyklei balonik do ściany oraz czyj poduszkowiec dalej pojedzie. Obserwowały wirująca Elsę i Annę, a także wykonywały doświadczenie z lewitującą piłeczką.
Rodzice wraz z przyszłymi uczniami poruszali się wyznaczonymi na mapkach trasami, szybko i sprawnie wędrowali po szkole dzięki zaangażowaniu uczniów Samorządu Uczniowskiego, którzy w bajecznych przebraniach witali gości, wręczali mapki, kierowali na łącznik, pracowali na punktach informacyjnych. Na pożegnanie obdarowali wychodzących upominkiem wydrukowanym na drukarce 3 D – zakładki do książek – zwierzaczki.
Dzieci i ich rodzice miło i pożytecznie spędzili czas w naszej szkole.